Szkolenie okresowe pracowników inżynieryjno-technicznych – opis i cel szkolenia

Szkolenie okresowe pracowników inżynieryjno-technicznych – opis i cel szkolenia

Omawiane szkolenie okresowe jest przeznaczone dla pracowników inżynieryjno-technicznych zakładów pracy, w szczególności projektantów, konstruktorów, technologów, organizatorów produkcji. Warto pamiętać, że przy kompletowaniu grup pracowników do szkolenia należy brać pod uwagę podobieństwo prac wykonywanych przez uczestników szkolenia.

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy przeprowadzane są wspólnie bądź oddzielnie dla różnych grup stanowisk oraz w różnych odstępach czasu od momentu przyjęcia do pracy. W ogólnym instruktażu mogą uczestniczyć wspólnie wszystkie grupy stanowisk, dopiero pozostałe szkolenia, czyli instruktaż stanowiskowy oraz szkolenie okresowe, muszą być organizowane oddzielnie dla różnych grup stanowisk. Celem szkolenia okresowego jest aktualizacja i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności w dziedzinie BHP pracy, jak również zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym obszarze.

Przebieg i częstotliwość szkoleń
Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych – czyli dla projektantów, konstruktorów maszyn oraz innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji –  przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Kolejne szkolenie okresowe dla pracowników inżynieryjno-technicznych powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat. Zakres tematyczny obejmuje zazwyczaj takie zagadnienia jak: regulacje prawne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy; nowoczesne rozwiązania techniczno-organizacyjne, które wpływają na poprawę warunków BHP; kształtowanie warunków pracy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i ergonomii z poruszeniem sposobów likwidacji i ograniczenia szkodliwych czynników dla zdrowa; metody identyfikacji, analizy i oceny zagrożeń dla zdrowia lub życia; zasady postępowania podczas ewentualnego wypadku i w sytuacjach zagrożeń – w tym ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy.

Korzyści dla uczestników
Uczestnik podczas szkolenia uzyskuje aktualną wiedzę w zakresie regulacji prawnych dotyczących prawa pracy, wiedzy w zakresie kształtowania warunków pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństw pracy i ergonomii, nowoczesnych rozwiązań techniczno-organizacyjnych, organizacji stanowiska zgodnego z wymogami i przepisami przeciwpożarowymi, poznaje najnowsze techniki udzielania pomocy przedlekarskiej i organizacji niesienia pomocy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *