Kursy | Szkolenia Zawodowe i firmowe Fri, 15 May 2020 10:14:10 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1 Szkolenie okresowe pracowników administracyjno-biurowych https://warszawakursy.pl/2020/05/15/szkolenie-okresowe-pracownikow-administracyjno-biurowych/ https://warszawakursy.pl/2020/05/15/szkolenie-okresowe-pracownikow-administracyjno-biurowych/#respond Fri, 15 May 2020 10:14:10 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/szkolenie-okresowe-pracownikow-administracyjno-biurowych/ Jeśli pracujesz przed komputerem, na uczelni lub jesteś pracownikiem administracyjnym to powinieneś wiedzieć, że masz obowiązek odbywać szkolenie okresowe raz na 6 lat. Podczas takich kursów dowiesz się jakie zagrożenia niesie ze sobą praca przed komputerem lub w wymuszonej pozycji ciała. Ponadto zapoznasz się z zasadami ergonomii, by wiedzieć jak minimalizować niekorzystny wpływ

Artykuł Szkolenie okresowe pracowników administracyjno-biurowych pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Jeśli pracujesz przed komputerem, na uczelni lub jesteś pracownikiem administracyjnym to powinieneś wiedzieć, że masz obowiązek odbywać szkolenie okresowe raz na 6 lat. Podczas takich kursów dowiesz się jakie zagrożenia niesie ze sobą praca przed komputerem lub w wymuszonej pozycji ciała. Ponadto zapoznasz się z zasadami ergonomii, by wiedzieć jak minimalizować niekorzystny wpływ pracy na Twoje samopoczucie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenia BHP. Szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych pozwalają na poznanie przepisów i zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz aktualizują ich wiedzę z zasad udzielania pierwszej pomocy i postępowania w razie wypadku w pracy lub pożaru.

Opis szkolenia
Pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami ustala częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach. Pierwsze szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Kolejne szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych powinno odbywać się nie rzadziej niż raz na 6 lat. Obowiązujące przepisy w zakresie szkolenia okresowego w dziedzinie bhp wprowadzają wzorcowy program szkolenia, który powinien być przez organizatora szkolenia dostosowany do potrzeb uczestników szkolenia konkretnego zakładu pracy. Na kursie będą podejmowane takie zagadnienia jak wybrane regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy; postęp w zakresie oceny zagrożeń czynnikami występującymi w procesach pracy oraz w zakresie metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników; problemy związane z organizacją stanowisk pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe i inne urządzenia biurowe oraz postępowanie w razie wypadków i w sytuacjach zagrożeń (np. pożaru, awarii), w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Cele szkolenia
Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, metod ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, kształtowania warunków pracy w sposób zgodny z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, postępowania w razie wypadku oraz w sytuacjach awaryjnych.

Artykuł Szkolenie okresowe pracowników administracyjno-biurowych pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/05/15/szkolenie-okresowe-pracownikow-administracyjno-biurowych/feed/ 0
Kurs obsługi wózków jezdniowych unoszących – charakterystyka i cel szkolenia https://warszawakursy.pl/2020/05/10/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ https://warszawakursy.pl/2020/05/10/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/#respond Sun, 10 May 2020 00:53:59 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ Szkolenie z zakresu obsługi wózków jezdniowych ma za zadanie przygotować słuchacza do pełnienia obowiązków operatora wózków unoszących. Uczestnicy kursu zostaną zapoznani z aktualnymi przepisami prawnymi dotyczącymi urządzeń oraz poznają ich budowę, sposób pracy i elementy zabezpieczające. Kandydaci poznają również technikę transportu ładunków, efektywne i bezpieczne wykonanie operacji oraz optymalne wykorzystanie

Artykuł Kurs obsługi wózków jezdniowych unoszących – charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Szkolenie z zakresu obsługi wózków jezdniowych ma za zadanie przygotować słuchacza do pełnienia obowiązków operatora wózków unoszących. Uczestnicy kursu zostaną zapoznani z aktualnymi przepisami prawnymi dotyczącymi urządzeń oraz poznają ich budowę, sposób pracy i elementy zabezpieczające. Kandydaci poznają również technikę transportu ładunków, efektywne i bezpieczne wykonanie operacji oraz optymalne wykorzystanie urządzenia.

Wózki jezdniowe umożliwiają przewożenie materiałów o znacznej masie, ułatwiając przez to funkcjonowanie przedsiębiorstw, w których główną podstawą działalności jest magazynowanie oraz transport. W potocznym języku większość z nas spotyka się z takimi określeniami jak wózki widłowe, widlaki, sztaplarki lub raki. Wspomniane nawiązanie do wideł w potocznym nazewnictwie wynika z faktu, że jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj osprzętu wykorzystywanego w tych urządzeniach, aczkolwiek nie jedyny. Najbardziej prawidłowym określeniem jest jednak użycie nazwy „wózki jezdniowe”, gdyż tylko i wyłącznie ona oddaje charakter całego skomplikowania, jakim charakteryzują się te urządzenia. 

Charakterystyka
Aby przystąpić do kursu, kandydat na operatora jest powinien mieć ukończone 18 lat oraz stan zdrowia umożliwiający pracę przy obsłudze wózków jezdniowych unoszących potwierdzony stosownym zaświadczeniem lekarskim. Ramowy program szkolenia obejmuje takie tematy jak: typy, zastosowanie i budowa stosowanych wózków unoszących; czynności kierowcy przy obsłudze wózków przed podjęciem pracy i po pracy wózkami; czynności kierowcy w czasie pracy wózkami; wiadomości z zakresu ładunkoznastwa; wiadomości z zakresu BHP oraz praktyczna nauka jazdy. Szkolenie na obsługę wózków jezdniowych unoszących trwa 13 godzin. Uczestnicy po skończeniu kursu otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz zezwolenie na kierowanie wózkami, uprawniające do podjęcia pracy w zakresie kierowania wózkami wszystkich typów plus bezpieczna wymiana butli gazowych.

Cel szkolenia
Osoba po odbyciu szkolenia będzie obsługiwać oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym wózki akumulatorowe platformowe, podnośniki widłowe, układarki oraz wózki spalinowe, posługując się nimi przy załadunku, przewozie i rozładunku różnych surowców, półfabrykatów i towarów.

Artykuł Kurs obsługi wózków jezdniowych unoszących – charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/05/10/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/feed/ 0
Obowiązkowe szkolenie BHP przed rozpoczęciem pracy https://warszawakursy.pl/2020/04/26/obowiazkowe-szkolenie-bhp-przed-rozpoczeciem-pracy/ https://warszawakursy.pl/2020/04/26/obowiazkowe-szkolenie-bhp-przed-rozpoczeciem-pracy/#respond Sun, 26 Apr 2020 08:24:08 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/obowiazkowe-szkolenie-bhp-przed-rozpoczeciem-pracy/ Właściwe przeszkolenie swojego personelu przed zleceniem zadań to kolejny obowiązek szefa, regulowany prawnie. Co więcej, dobrze przeprowadzone szkolenie to przede wszystkim gwarancja, że w firmie nie zdarzy się żaden groźny wypadek. Wyodrębnia się wstępne oraz okresowe szkolenia BHP. Bez odbycia wstępnego szkolenia żaden pracownik nie może przystąpić do wykonywania swoich

Artykuł Obowiązkowe szkolenie BHP przed rozpoczęciem pracy pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Właściwe przeszkolenie swojego personelu przed zleceniem zadań to kolejny obowiązek szefa, regulowany prawnie. Co więcej, dobrze przeprowadzone szkolenie to przede wszystkim gwarancja, że w firmie nie zdarzy się żaden groźny wypadek.

Wyodrębnia się wstępne oraz okresowe szkolenia BHP. Bez odbycia wstępnego szkolenia żaden pracownik nie może przystąpić do wykonywania swoich obowiązków. Szkoleniu BHP w firmie podlegają wszyscy pracownicy, bez względu na piastowane stanowisko i rodzaj lub typ wykonywanej pracy. Co istotne, obowiązek ten dotyczy również osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego, praktykantów jak również samego pracodawcy.

Opis szkolenia
Z reguły wskazuje się, że czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien zależeć od przygotowania zawodowego przyszłego pracownika, jego dotychczasowego stażu pracy, jak również rodzaju pracy i ewentualnych zagrożeń, które mogą wystąpić na jego przyszłym na stanowisku. Przepisy dotyczące szkolenia wyraźnie wskazują jednak, że u pracowników administracyjno-biurowych narażonych na działanie uciążliwych czynników będzie to minimum dwugodzinne przeszkolenie. Inaczej wygląda sprawa z pracownikami na stanowiskach robotniczych, którzy będą szkolić się przynajmniej osiem godzin. W ramach kursu czekają ich godziny lekcyjne, każda po 45 minut. Na zakończenie tak przeprowadzonego instruktażu każdy uczestnik przed dopuszczeniem do obowiązków służbowych musi zaliczyć egzamin z pozytywnym wynikiem. Następnie, szkolenia należy powtarzać co kilka lat – zależy to od rodzaju wykonywania zawodu. Pracodawca nie powinien lekceważyć powtarzania kursów BHP, ponieważ mogą zostać nałożone na niego kary finansowe.

Cel szkolenia
Przeprowadzenie szkolenia wstępnego z zakresu BHP w zakładzie pracy jest organizowane jest dla nowo zatrudnionego pracownika w celu przekazania mu niezbędnej wiedzy i praktycznych umiejętności, które dotyczą bezpiecznego wykonywania obowiązków wynikających z powierzonego mu stanowiska pracy i w warunkach właściwych dla danego przedsiębiorstwa. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie pozwoli uniknąć wypadków i sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu. Ponadto pracownicy będą wiedzieć jak zachowywać się w awaryjnych sytuacjach oraz będą wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy w razie wystąpienia wypadku.

Artykuł Obowiązkowe szkolenie BHP przed rozpoczęciem pracy pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/04/26/obowiazkowe-szkolenie-bhp-przed-rozpoczeciem-pracy/feed/ 0
Kurs operatorów koparko-ładowarek charakterystyka i cel szkolenia https://warszawakursy.pl/2020/04/21/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ https://warszawakursy.pl/2020/04/21/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/#respond Tue, 21 Apr 2020 20:09:57 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ Szkolenia na operatora koparko-ładowarki może otworzyć przed uczestnikiem wiele nowych możliwości. W jego trakcie uczestnicy zdobywają nie tylko nowe umiejętności ale najważniejsze – nowy fach. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszej dobie kryzysu finansowego i braku pracy. Niestety coraz częściej okazuje się, że znalezienie pracy w swoim wyuczonym zawodzie jest

Artykuł Kurs operatorów koparko-ładowarek charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Szkolenia na operatora koparko-ładowarki może otworzyć przed uczestnikiem wiele nowych możliwości. W jego trakcie uczestnicy zdobywają nie tylko nowe umiejętności ale najważniejsze – nowy fach. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszej dobie kryzysu finansowego i braku pracy.

Niestety coraz częściej okazuje się, że znalezienie pracy w swoim wyuczonym zawodzie jest graniczy z cudem. Odbycie kursu na taki lub inny sprzęt z daje większe pole manewru i zapewnia nam asa w rękawie. Po takim szkoleniu łatwiej uczestnikowi będzie łatwiej odnaleźć się na współczesnym, trudnym rynku pracy.

Opis kursu
Uprawnienie na operatora koparko-ładowarki klasy III, potwierdza posiadanie kwalifikacji, które są niezbędne do podjęcia pracy, jako operator koparko-ładowarek – wszystkie typy. Na potwierdzenie zdobytych w trakcie kursu kwalifikacji uczestnik otrzymuje świadectwo wraz z wpisem do książki operatora maszyn roboczych. Osoba biorąca udział w kursie zostanie wyposażona w niezbędną wiedzę teoretyczną oraz odbędzie zajęcia praktyczne, dzięki którym uzyska cenne doświadczenie procentujące w przyszłej karierze zawodowej.

Wymagania i egzamin
Potencjalny kandydat powinien mieć ukończone 18 lat oraz wykształcenie co najmniej podstawowe. Ponadto orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy jako operator koparko – ładowarki, staż pracy polegający na miesięcznej pracy przy obsłudze techniczno-eksploatacyjnej maszyny określonej specjalności. W sytuacji braku takiego stażu, kurant odbędzie w trakcie szkolenia dodatkowe zajęcia praktyczne w określonym programowo wymiarze godzin. Każdy uczestnik kursu powinien przedstawić dowód osobisty oraz książkę operatora w przypadku posiadania innych uprawnień IMBiGS. Szkolenie kończy się egzaminem przed komisją powołaną przez Dyrektora Centrum Certyfikacji i Koordynacji Szkoleń Operatorów Maszyn, składającego się z egzaminu praktycznego i teoretycznego. Praktyczny egzamin to dwie części: w pierwszej kursant wykonuje wykop skarpowany i zasypanie tego wykopu, a w drugiej przeprowadza załadunek i transport urobku łyżką ładowarkową. Zaliczenie egzaminu praktycznego jest warunkiem przystąpienia do części teoretycznej, która trwa do 45 minut i przeprowadza jest w formie ustnej, zawierającej pytania z każdej dziedziny wiedzy zawartej w programie szkolenia.

Cel szkolenia
Celem szkolenia opartego jest przygotowanie uczestników kursu do uzyskania kwalifikacji w zawodzie operatora maszyn i urządzeń roboczych, budowlanych i drogowych w zakresie III klasy uprawnień (wszystkie typy).

Artykuł Kurs operatorów koparko-ładowarek charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/04/21/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/feed/ 0
Uprawnienia energetyczne: weryfikacja uprawnień (E i D) – szkolenie w formie konsultacji https://warszawakursy.pl/2020/04/15/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/ https://warszawakursy.pl/2020/04/15/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/#respond Wed, 15 Apr 2020 01:53:55 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/ Jesteś ciekawy czy twoje uprawnienia w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń są aktualne? Możesz zgłosić się na egzamin weryfikujący uprawnienia energetyczne w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D) Pamiętaj, że posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego jest niezbędne w zakresie eksploatacji i dozoru przy pracach związanych z wszelkimi urządzeniami elektroenergetycznymi. Brak opisywanego świadectwa uniemożliwia

Artykuł Uprawnienia energetyczne: weryfikacja uprawnień (E i D) – szkolenie w formie konsultacji pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Jesteś ciekawy czy twoje uprawnienia w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń są aktualne? Możesz zgłosić się na egzamin weryfikujący uprawnienia energetyczne w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D)

Pamiętaj, że posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego jest niezbędne w zakresie eksploatacji i dozoru przy pracach związanych z wszelkimi urządzeniami elektroenergetycznymi. Brak opisywanego świadectwa uniemożliwia bowiem podjęcie zatrudnienia przy samodzielnej obsłudze i podlega karze pieniężnej wg art. 56 Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. o prawie energetycznym.

Jak wygląda szkolenie?
Szkolenie przeprowadzane jest w formie konsultacji, aby przypomnieć i zaktualizować uczestnikom ogólną wiedzę o przepisach i wymaganiach organizacji stanowiska pracy z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w zakresie eksploatacji i obsługi urządzeń, instalacji i sieci energetycznych grup 1, 2 i 3. Po zakończeniu konsultacji, uczestnik przystępuje do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną, po którego zdaniu zostaje wydane świadectwo kwalifikacyjne. Osoby, które ubiegają się o uzyskanie uprawnień powinny dysponować dokumentami dotyczącymi dotychczas posiadanych kwalifikacji oraz dokumentami potwierdzającymi tożsamość. Kursant powinien posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie, ukończony 18 rok życia oraz uprawnienia elektroenergetycznych – zdezaktualizowane lub które kończą ważność.

Cele szkolenia
Głównym celem kursu jest odnowienie uprawnień kwalifikacyjnych wydanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które jeszcze niedawno wydawane były na 5 lat. Obecnie obowiązek sprawdzenia spełnienia wymagań kwalifikacyjnych co pięć lat zniesiono dla części osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Przepisy reguluje ustawa – prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1208) – dalej u.z.u.p.e., która weszła w życie z dniem 30 października 2011 r. Otóż zgodnie z art. 54 ust. 1b pr. energ., w razie stwierdzenia, że eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci jest prowadzona niezgodnie z przepisami dotyczącymi ich eksploatacji, na wniosek pracodawcy, inspektora pracy, Prezesa URE bądź innego organu właściwego w sprawach regulacji gospodarki paliwami i energią sprawdzenie spełnienia wymagań kwalifikacyjnych należy powtórzyć.

Artykuł Uprawnienia energetyczne: weryfikacja uprawnień (E i D) – szkolenie w formie konsultacji pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/04/15/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/feed/ 0
Stare szkolenie okresowe BHP a nowy zakład pracy https://warszawakursy.pl/2020/02/29/stare-szkolenie-okresowe-bhp-a-nowy-zaklad-pracy/ https://warszawakursy.pl/2020/02/29/stare-szkolenie-okresowe-bhp-a-nowy-zaklad-pracy/#respond Sat, 29 Feb 2020 02:02:22 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/stare-szkolenie-okresowe-bhp-a-nowy-zaklad-pracy/ Zamieniłeś właśnie pracę i zastanawiasz się czy twoje szkolenie okresowe BHP jest wciąż ważne? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie czy zmieniłeś zakład pracy, zachowując to samo stanowisko czy też wykonujesz zupełnie inny zawód. Co np. w sytuacji, gdy elektryk przeszedł szkolenie okresowe BHP na swoim stanowisku a od miesiąca

Artykuł Stare szkolenie okresowe BHP a nowy zakład pracy pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Zamieniłeś właśnie pracę i zastanawiasz się czy twoje szkolenie okresowe BHP jest wciąż ważne? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie czy zmieniłeś zakład pracy, zachowując to samo stanowisko czy też wykonujesz zupełnie inny zawód. Co np. w sytuacji, gdy elektryk przeszedł szkolenie okresowe BHP na swoim stanowisku a od miesiąca pracuje w innej firmie? A jak wygląda sprawa ze stanowiskami administracyjnymi? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi, zapraszamy do lektury artykułu.

Warto wiedzieć, że pracownika można nie poddawać tylko okresowym szkoleniom BHP w sytuacji, jeśli przedłoży on aktualne i ważne zaświadczenie o odbyciu kursu w danym okresie u innego pracodawcy lub odbył w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na piastowanym stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego, który obowiązuje na nowym stanowisku pracy, jakie będzie zajmował.

Przepisy prawne
Otóż zgodnie z artykułem 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. pracodawca jest prawnie zobowiązany do przeszkolenia pracownika w zakresie BHP przed dopuszczeniem go do pracy oraz musi prowadzić szkolenia okresowe w tym zakresie. Zatem szkolenia BHP dzielimy na wstępne – składa się na nie ogólny i stanowiskowy instruktaż – oraz okresowe. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane wyłącznie wtedy, gdy pracownik podejmuje prace na identycznym stanowisku pracy, które zajmował u tego samego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim następnej umowy o pracę. Wynika stąd, że przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości odstąpienia od obowiązku poddania pracownika szkoleniom wstępnym BHP, chyba że będzie chodzi o ponowne zatrudnienie go. Inaczej sprawa ma się z szkoleniami okresowymi.

Szkolenia okresowe
W sytuacji, gdy chodzi o szkolenia okresowe to z nich zrezygnować, jeśli pracownik przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego lub odbył w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany planem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Artykuł Stare szkolenie okresowe BHP a nowy zakład pracy pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/02/29/stare-szkolenie-okresowe-bhp-a-nowy-zaklad-pracy/feed/ 0
Rodzaje i czas trwania szkoleń BHP https://warszawakursy.pl/2020/02/05/rodzaje-i-czas-trwania-szkolen-bhp/ https://warszawakursy.pl/2020/02/05/rodzaje-i-czas-trwania-szkolen-bhp/#respond Wed, 05 Feb 2020 08:52:41 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/rodzaje-i-czas-trwania-szkolen-bhp/ Jeśli chodzi o szkolenia BHP to przepisy prawne wyróżniają ich dwa rodzaje – szkolenie wstępne i instruktaż ogólny. Do przeprowadzenia obydwóch, pracodawca jest zobowiązany prawnie, a uchylenie się od tego obowiązku może skutkować poważnymi karami finansowymi. Szkolenia wstępne   Obejmują one instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Podczas instruktażu ogólnego powinno

Artykuł Rodzaje i czas trwania szkoleń BHP pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Jeśli chodzi o szkolenia BHP to przepisy prawne wyróżniają ich dwa rodzaje – szkolenie wstępne i instruktaż ogólny.
Do przeprowadzenia obydwóch, pracodawca jest zobowiązany prawnie, a uchylenie się od tego obowiązku może skutkować poważnymi karami finansowymi.

Szkolenia wstępne  
Obejmują one instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Podczas instruktażu ogólnego powinno zapewnić się uczestnikom możliwość zapoznania się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, łącznie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie ewentualnego wypadku. Instruktaż stanowiskowy zapoznaje uczestników z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy oraz ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą. Ponadto podczas kursu wskazuje się na sposoby ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować specyficzne dla stanowiska czynniki oraz na metody bezpiecznego wykonywania pracy w zawodzie. Szkolenie wstępne przeprowadza się zawsze dla nowozatrudnionych pracowników, przed momentem dopuszczenia ich do pracy. Z reguły powinno ono trwać co najmniej 3 godziny lekcyjne trwające 45minut, jeśli chodzi o instruktaż ogólny. Instruktaż stanowiskowy powinien trwać 3 godziny lekcyjne dla pracowników administracyjno- biurowych i 8 godzin lekcyjnych dla pozostałych pracowników. Szkolenie wstępne jest ważne przez okres jednego roku, co wiąże się z tym, że pierwsze szkolenie okresowe pracownika powinno nastąpić w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy od momentu podjęcia przez niego pracy.

Szkolenie okresowe
Szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie posiadanej już wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. Pracodawcy i kierownicy muszą odbywać takie szkolenie raz na 5 lat, przy czym powinno ono trwać 16 godzin lekcyjnych. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych zobowiązani są do odbycia szkolenia raz na 3 lata, które powinno trwać 8 godzin lekcyjnych. Pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji również odbywają szkolenie raz na 5 lat, przy czym ich szkolenie musi trwać minimum 16 godzin lekcyjnych. Również pracownicy służb BHP są zobowiązani do dobycia szkolenia co najmniej raz na 5 lat, ale ich szkolenia trwają 32 godziny lekcyjne. Pracownicy administracyjno-biurowi szkoleni są raz na 6 lat a czas trwania ich szkoleń to 8 godzin lekcyjnych.

Artykuł Rodzaje i czas trwania szkoleń BHP pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/02/05/rodzaje-i-czas-trwania-szkolen-bhp/feed/ 0
Zasady i metody udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – opis i cel szkolenia https://warszawakursy.pl/2020/01/17/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/ https://warszawakursy.pl/2020/01/17/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/#respond Fri, 17 Jan 2020 16:27:07 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/ Obecnie na całym świecie z powodu dynamicznego i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego znacznie wzrosły czynniki powodujące zagrożenie życia i zdrowie człowieka. Głównym priorytetem dzisiejszej edukacji są więc takie wartości jak zdrowie i poczucie odpowiedzialności. W celu zminimalizowania skutków wypadków organizowane są szkolenia mające wyposażyć uczestników w praktyczne umiejętności z zakresu udzielania

Artykuł Zasady i metody udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – opis i cel szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Obecnie na całym świecie z powodu dynamicznego i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego znacznie wzrosły czynniki powodujące zagrożenie życia i zdrowie człowieka. Głównym priorytetem dzisiejszej edukacji są więc takie wartości jak zdrowie i poczucie odpowiedzialności. W celu zminimalizowania skutków wypadków organizowane są szkolenia mające wyposażyć uczestników w praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenia z zasada i metod udzielanie pierwszej pomocy jest przeznaczone dla osób, które pragną poszerzyć bądź zaktualizować swoją wiedzę z obszaru udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs skierowany jest również dla osób odpowiedzialnych za obsługę apteczek w miejscach pracy, osób wyznaczonych do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz osób, które pracują w miejscach charakteryzującym się zwiększonym ryzykiem wystąpienia wypadku ze względu na specyfikę wykonywanych prac.

Opis kursu
Przede wszystkim realizacja kursu wymaga zapoznania jego uczestników z takimi tematami, jak podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy, organizacja systemu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w zakładzie, wyposażenie apteczek opatrunkowych, postępowanie w sytuacjach zaniku akcji serca i oddechu, bezdechu, omdlenia, zasady postępowania na miejscu wypadku, zagrożenia wynikające z udzielania pierwszej pomocy, ocena wstępna i segregacja poszkodowanych, postępowanie w sytuacjach zagrożenia życia, postępowanie w sytuacji urazu, złamań kości, krwotoków, oparzeń termicznych i chemicznych, skaleczeń, stłuczeń, postępowanie w sytuacji porażenia prądem elektrycznym, postępowanie w sytuacjach zaistnienia wielu obrażeń, postępowanie w sytuacji wystąpienia obcego ciała w oraz uszkodzenia stawów.

Cel kursu
Celem szkolenia jest głównie nabycie umiejętności zachowania się w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach i sytuacjach zagrożenie życia. Uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami udzielania pomocy oraz wyposażeni w poczucie odpowiedzialności za współpracowników. Osoby uczęszczające na kurs zostaną przygotowane do działania ratowniczego oraz zapoznane z właściwymi procedurami postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia.

Artykuł Zasady i metody udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – opis i cel szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/01/17/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/feed/ 0
Szkolenie z zakresu radiologicznej ochrony pacjenta – opis szkolenia https://warszawakursy.pl/2020/01/01/szkolenie-z-zakresu-radiologicznej-ochrony-pacjenta-opis-szkolenia/ https://warszawakursy.pl/2020/01/01/szkolenie-z-zakresu-radiologicznej-ochrony-pacjenta-opis-szkolenia/#respond Wed, 01 Jan 2020 10:43:08 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/szkolenie-z-zakresu-radiologicznej-ochrony-pacjenta-opis-szkolenia/ Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. dotyczącym warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej, wszyscy pracownicy realizujący procedury z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej, medycyny nuklearnej i radioterapii powinni odbyć szkolenie Ochrona Radiologiczna Pacjenta. Obowiązek ten dotyczy też lekarzy stomatologów, lekarzy radiologów, lekarzy

Artykuł Szkolenie z zakresu radiologicznej ochrony pacjenta – opis szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. dotyczącym warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej, wszyscy pracownicy realizujący procedury z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej, medycyny nuklearnej i radioterapii powinni odbyć szkolenie Ochrona Radiologiczna Pacjenta. Obowiązek ten dotyczy też lekarzy stomatologów, lekarzy radiologów, lekarzy wykonujących procedury związane z zakresu radiologii zabiegowej, fizyków medycznych oraz techników RTG obsługujących aparaty RTG.

Omawiane szkolenie jest dedykowane dla techników i lekarzy pracowni diagnostyki obrazowej. Wszyscy uczestnicy po zakończeniu kursu i zaliczeniu egzaminu państwowego uzyskają certyfikat z ważnością 5 lat.

Opis kursu
Na szkolenie składają się wykłady i warsztaty lub kurs na odległość, gdzie uczestnicy muszą dokonać stosownej opłaty, po czym otrzymują płytę CD z prezentacjami multimedialnymi oraz wykazem materiałów źródłowych. Płyta zawiera także informacje o terminach i sposobach kontaktowania się z konsultantami: godziny dyżurów, kontakty e-mailowe oraz telefoniczne. Uczestnicy w trakcie kursu zostaną zapoznani z tematyką szeroko pojętej ochrony radiologicznej pacjenta oraz z aspektami poprawnego korzystania z urządzeń pomiarowych, jak również innych środków ochrony osobistej personelu oraz pacjenta. Dodatkowo każdy z uczestników, ma możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji. Szkolenie kończy się obowiązkowym egzaminem testowym, a po jego pozytywnym zaliczeniu uczestnicy otrzymują certyfikat, który ważny jest przez 5 lat.

Program kursu
Szkolenie obejmuje program określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18.02.2011 i obejmuje takie zagadnienia, jak: fizyczne właściwości urządzeń radiologicznych stosowanych w danej dziedzinie; wielkości i jednostki radiologiczne stosowane w danej dziedzinie; podstawy detekcji promieniowania jonizującego; efekty deterministyczne; ogólne założenia ochrony radiologicznej; specyficzne dla danej dziedziny aspekty ochrony radiologicznej pacjenta/w tym dzieci i młodzież; specyficzne dla danej dziedziny aspekty ochrony radiologicznej personelu; dawki otrzymywane przez pacjenta w efekcie stosowania właściwych dla danej dziedziny procedur radiologicznych – zasady optymalizacji; system zarządzania jakością; ustawodawstwo krajowe i europejskie, zalecenia międzynarodowe.

Artykuł Szkolenie z zakresu radiologicznej ochrony pacjenta – opis szkolenia pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2020/01/01/szkolenie-z-zakresu-radiologicznej-ochrony-pacjenta-opis-szkolenia/feed/ 0
Wszystko o szkoleniach okresowych https://warszawakursy.pl/2019/12/24/wszystko-o-szkoleniach-okresowych/ https://warszawakursy.pl/2019/12/24/wszystko-o-szkoleniach-okresowych/#respond Tue, 24 Dec 2019 00:40:56 +0000 https://warszawakursy.pl/2020/05/26/wszystko-o-szkoleniach-okresowych/ Warto pamiętać, że na każdym pracodawcy ciąży bezwzględny obowiązek zapewnienia wszystkim swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warunki te określone są przez przepisy prawa ujęte w Kodeksie Prawa. Przeprowadzanie szkoleń okresowych to jedna z tych rzeczy, jakie pracodawcy muszą przeprowadzać w swojej firmie. Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący własną firmę i

Artykuł Wszystko o szkoleniach okresowych pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
Warto pamiętać, że na każdym pracodawcy ciąży bezwzględny obowiązek zapewnienia wszystkim swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warunki te określone są przez przepisy prawa ujęte w Kodeksie Prawa. Przeprowadzanie szkoleń okresowych to jedna z tych rzeczy, jakie pracodawcy muszą przeprowadzać w swojej firmie.

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący własną firmę i zatrudniający pracowników, mają obowiązek dbać o ich bezpieczeństwo i higienę pracy. Jednym z przejawów tego obowiązku jest właśnie konieczność przeprowadzania szkoleń. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie został przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z etapów przysposobienia BHP są szkolenia okresowe. Mają one na celu zapoznanie pracowników z nowymi przepisami w zakresie BHP oraz pozwalają na uzupełnienie swojej dotychczasowej wiedzy i umiejętności z zakresu BHP.

Jak wyglądają szkolenia okresowe?
Szkolenia takie mogą być zorganizowane w formie kursu, seminarium bądź samokształcenia kierowanego. Ostatnia opcja wymaga tego, aby kurs był przeprowadza nony na podstawie szczegółowego programu szkolenia opracowanego przez organizatora. Podczas zajęć konieczne jest stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, w szczególności filmów oraz prezentacji multimedialnych. Uczestnicy kursu w formie samokształcenia kierowanego powinni mieć dostęp do materiałów, umożliwiających przyswojenie problematyki, którą obejmuje program szkolenia, jak np. przepisy prawne. W porównaniu do szkolenia BHP wstępnego, z okresowego można się zwolnić, ponieważ osoby, posiadające aktualne zaświadczenie o odbyciu w ww. szkolenia u poprzedniego pracodawcy lub które odbyły szkolenie na podobnym stanowisku w okresie 6 lub 12 miesięcy, nie muszą podchodzić do niego ponownie.

Czy warto je przeprowadzać?
Przede wszystkim szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pozwalają na zaznajomienie uczestników szkolenia z najnowszymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. Osoby na stanowiskach kierowniczych po odbyciu szkolenia okresowego nabywają uprawnienie do przeprowadzania instruktażu ogólnego i stanowiskowego w ramach szkolenia wstępnego dla nowozatrudnionych. Ponadto uczestnik szkolenia uzyskuje aktualną wiedzę w zakresie regulacji prawnych dotyczących prawa pracy, wiedzę w zakresie ergonomii organizacji stanowiska zgodnego z wymogami i przepisami przeciwpożarowymi oraz poznaje najnowsze techniki udzielania pomocy przedlekarskiej.

Artykuł Wszystko o szkoleniach okresowych pochodzi z serwisu Kursy | Szkolenia.

]]>
https://warszawakursy.pl/2019/12/24/wszystko-o-szkoleniach-okresowych/feed/ 0