Wypadki przy pracy – warsztaty doskonalące dla służby BHP

Wypadki przy pracy – warsztaty doskonalące dla służby BHP

Statystyki wskazują, że codziennie podczas wykonywania pracy ginie jedna lub dwie osoby a kilku pracowników doznaje ciężkich obrażeń ciała.  Z chwilą otrzymania informacji o zdarzeniu wypadkowym na pracodawcy ciąży obowiązek powołania zespołu powypadkowego, którego zadaniem będzie ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, a także sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Właśnie dlatego organizowane są szkoleniu, których celem jest zapoznanie uczestników z obowiązkami oraz praktyką sporządzania dokumentacji z ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy z uwzględnieniem typowych nieprawidłowości występujących w tym zakresie.

Z regularnie przeprowadzanych kontroli inspekcji pracy wynika, że pracodawcy i ich służby BHP popełniają wiele błędów w zakresie prawidłowej kwalifikacji i ustalania przyczyn wypadków oraz naruszają przepisy określające tryb postępowania po wypadku przy pracy. Okazuje się, że nie są badane zdarzenia wypadkowe tzw. wątpliwe, w zakresie ich klasyfikacji jako wypadków przy pracy, za  które w świetle aktualnych przepisów prawnych uznawane są zdarzenia nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, skutkujące urazem lub śmiercią i są bezpośrednio związane z pracą. Dlatego dobrze odbyć specjalistyczne szkolenia, które pomogą dotrzymać wszelkich formalności i postąpić właściwie w razie wypadku.

Program szkolenia
Poruszone zostaną następujące zagadnienia teoretyczne i praktyczne: podstawy prawne wypadku przy pracy, charakterystyczne cechy wypadków; sposób dokumentowania okoliczności wypadku przy pracy; ustalenie przyczyn wypadku; określenie stopnia odpowiedzialności pracodawcy; określenie stopnia odpowiedzialności pracownika; dowody w postępowaniu wypadkowym; analiza przykładowych wypadków przy pracy. Szkolenie prowadzone jest przez doświadczonych specjalistów w zakresie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Przeanalizowane zostaną wątpliwości interpretacyjne związane z przepisami prawa stosowanymi przy sporządzaniu dokumentacji powypadkowej oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego. Wraz z ukończeniem szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia, które są zgodne ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

Cele szkolenia
Główny atut niniejszego szkolenia stanowi jego praktyczne podejście do postępowania powypadkowego. Poza krótkim wprowadzeniem teoretycznym, które porządkuje wiedzę w tym obszarze, główny nacisk jest położony na gruntowne studium specyficznych przypadków zdarzeń wypadkowych, jak elementy prac na wysokości, prac w głębokich wykopach, z użyciem maszyn i urządzeń itp.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *